Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji

Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji?

Z roku na rok rośnie liczba domów, mieszkań oraz biur, w których przeprowadza się montaż klimatyzatorów. Trudno się temu dziwić — urządzenia tego typu gwarantują należyty komfort termiczny, bez względu na panującą za oknem temperaturę. Co warto wiedzieć na temat klimatyzatorów stacjonarnych?

Kiedy potrzebna jest klimatyzacja?

Jak już zostało wspomniane, dzięki niej nawet w najbardziej upalne dni w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód, co w pozytywny sposób wpływ na komfort życia.

To jednak nie jedyna funkcja, jaką pełnią klimatyzatory. Pomagają one również regulować wilgotność powietrza oraz filtrować powietrze z kurzu czy innych znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Czyni to z klimatyzatorów znakomite rozwiązanie dla osób borykających się z różnego rodzaju alergiami. Warto wspomnieć tutaj o urządzeniach wyposażonych w innowacyjną technologię Nanoe X, która wykorzystuje drobne cząsteczki jonów OH. Sprawiają one, że zanieczyszczenia są zarówno pochłanianie, jak i niszczone we wnętrzu filtra. Klimatyzatory tego typu usuwają zarówno bakterie i wirusy, jak i pyłki, alergeny, pleśń oraz nieprzyjemne zapachy.

Klimatyzacja do domu bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku dużych okien oraz przeszkleń znajdujących się po stronie południowej oraz południowo — zachodniej w budynkach pozbawionych osłon słonecznych, które są narażone na przegrzewanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mieszkań na poddaszu. Montaż klimatyzatora to dobre rozwiązanie również wówczas, gdy do czynienia mamy z domem szkieletowym, który jest wysoce narażony na wahania temperatur. Znajdzie on także zastosowanie w przypadku niewłaściwie wykonanej izolacji ścian zewnętrznych.

Rodzaje klimatyzatorów stosowanych w domach i mieszkaniach

Do czynienia możemy mieć z następującymi rodzajami klimatyzacji:

  • Klimatyzatory przenośne — znajdują one zastosowanie zarówno w domach, jak i mieszkaniach czy biurach. Jak sama nazwa wskazuje, można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Ich sporą zaletą jest niska cena. Jeżeli chodzi natomiast o wady takich klimatyzatorów do biura, są one głośne, a ich efektywność pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, wymagają one odprowadzenia na zewnątrz powietrza wyrzucanego.
  • Klimatyzatory stacjonarne — urządzenia tego typu instaluje się w przegrodzie budynku, na przykład w oknie czy na ścianie. Są one skuteczne, lecz mało estetyczne i głośne.
  • Klimatyzatory typu split — mianem tym określa się urządzenia składające się z jednostki zewnętrznej, która odpowiada za odprowadzanie ciepła poza budynek i wewnętrznej, która obniża temperaturę w pomieszczeniu. Ich głównym atutem jest duża wydajność.
  • Klimatyzatory typu multi—split — służą one do regulacji temperatury oraz wilgotności powietrza w kilku różnych pomieszczeniach. Wraz z jednostką zewnętrzną i centralną oraz wewnętrznymi częściami, tworzą kompletny system, który pozwala na ustawienie innej temperatury w każdym z pokojów.

Czy można zamontować klimatyzację w bloku?

Wiele osób planujących klimatyzację do mieszkania zastanawia się, jakiego rodzaju zgody muszą uzyskać, aby możliwy był montaż takiego urządzenia. Niezbędne jest tutaj złożenie do stosownych organów wniosku o montaż razem z rysunkiem technicznym, na którym wskazane będzie miejsce montażu klimatyzatora. Przed zakupem urządzenia warto poczekać na pisemną zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W niektórych przypadkach niezbędna okazać może się akceptacja architekta budynku lub sąsiadów.

Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora?

Aby klimatyzacja do domu działała w sposób prawidłowy, zadbać należy o odpowiednie dopasowanie jej mocy. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie się do rekomendacji producentów i sprzedawców tego typu urządzeń. Nasza firma oferuje bezpłatne konsultacje w tym zakresie.

Można również przyjąć, że na 1 m2 powierzchni mieszkalnej niezbędna będzie moc na poziomie 0,1 kW (dotyczy to pomieszczeń o standardowej wysokości wynoszącej około 2,5 — 2,7 m). Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przestrzeni otwartych. Wówczas, aby obliczyć moc klimatyzatora stacjonarnego niezbędne będzie zsumowanie powierzchni wszystkich pokojów, pomiędzy którymi następuje przepływ powietrza.

Ogrzewanie klimatyzatorem

Większości z nas klimatyzatory kojarzą się z urządzeniami służącymi wyłącznie do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Jak się jednak okazuje, mogą być one z powodzeniem wykorzystywane także do ogrzewania oraz dogrzewania domów czy mieszkań. Zmiana trybu pracy klimatyzatora odbywa się za przyciśnięciem jednego przycisku.

Serwis i przeglądy klimatyzatorów

Serwis klimatyzatorów

Serwis klimatyzatorów wykonywany powinien być 2 razy w roku — przed rozpoczęciem sezonu oraz po jego zakończeniu. Usługa tego typu realizowana przez naszą firmę obejmuje między innymi sprawdzenie funkcji urządzenia oraz szczelności układu chłodniczego, przegląd elementów elektrycznych systemu i układu odprowadzenia skroplin, wyczyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz skraplacza jednostki zewnętrznej, odgrzybianie oraz dezynfekcję parownika jednostki wewnętrznej, a także czyszczenie oraz dezynfekcję filtrów w jednostkach wewnętrznych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aby dochować warunków gwarancji, producenci klimatyzatorów narzucają z góry częstotliwość przeglądów.

Szukasz firmy, w której mógłbyś dokonać zakupu klimatyzacji do domu, mieszkania czy biura i regularnie wykonywać serwis klimatyzatorów? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą KlimaTeraz.pl