Jak przebiega montaż klimatyzatora typu SPLIT

Podstawowe informacje na temat montażu klimatyzacji

Podczas wyboru firmy specjalizującej się w montażu klimatyzacji warto sprawdzić, czy dany fachowiec posiada odpowiednie uprawnienia, dzięki którym może zgodnie z polskim prawem zamontować i napełnić czynnikiem chłodzącym klimatyzator.

Jak wybrać odpowiednie miejsce do montażu klimatyzacji?

Wybór miejsca, gdzie zamontujemy klimatyzator jest bardzo ważny nie tylko z technicznego punktu widzenia. Od umiejscowienia jednostki wewnętrznej będzie zależała równomierna dystrybucja schłodzonego lub ogrzanego powietrza. Niewłaściwy wybór miejsca na klimatyzator może skutkować nie tylko nieefektywną pracą urządzenia, ale także może być przyczyną chorób domowników. Powinno się unikać sytuacji, gdzie klimatyzator skierowany jest bezpośrednio w strefy, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, tj. kanapa, łóżko, miejsce przy stole, miejsce do pracy.

Montaż jednostki wewnętrznej typu SPLIT

Montaż jednostki wewnętrznej rozpoczyna się od umiejscowienia stelaża na ścianie. W zależności od możliwości, kolejnym krokiem jest wywiercenie otworu na przewody elektryczne, rurki freonowe i te do odprowadzenia skroplin. Takie rozwiązanie zapewnia estetyczny wygląd instalacji - wszystkie przewody i rurki będą niewidoczne. W przypadku, kiedy wykonanie otworu nie jest możliwe, wykorzystuje się odpowiednie korytka, które kamuflują pojedyncze okablowanie i rurki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że powinny zostać zachowane odpowiednie odległości od sufitu i ścian (w zależności od modelu klimatyzatora ~20cm). Następnie do jednostki podłącza się instalację elektryczną, gazową i rurkę na skropliny, a następnie zawiesza urządzenie na wcześniej przykręconym stelażu.

Montaż jednostki zewnętrznej typu SPLIT

Następnym etap prac przeprowadzany jest na zewnątrz budynku - zazwyczaj na elewacji, balkonie, lub dachu. Warto pamiętać, że im mniejsza odległość do jednostki wewnętrznej do zewnętrznej, tym lepiej. Jednostka zewnętrzna montowana jest na stelażu lub stabilnym podkładzie, w odpowiedniej odległości od ściany budynku. Ze względu na to, że klimatyzator potrafi wygenerować nieprzyjemny hałas, warto umieścić go z dala od okien. W zależności od możliwości, skropliny z jednostki wewnętrznej zostają odprowadzone do rynny lub bezpośrednio na ziemię. Następnie należy podłączyć przewody elektryczne i gazowe do jednostki zewnętrznej.

Próba szczelności, odpowietrzenie i napełnienie czynnikiem chłodniczym

Przed uruchomieniem klimatyzatora, powinno się wykonać próbę szczelności instalacji gazowej. Do tego celu wykorzystuje się pompę próżniową. Następnie, po wytworzeniu próżni i sprawdzeniu szczelności, do instalacji wprowadzany jest czynnik chłodniczy.

Przeszkolenie użytkownika

Profesjonalne firmy montujące klimatyzatory, po zakończeniu montażu powinny przeszkolić właściciela nowego klimatyzatora w zakresie korzystania z niego i późniejszej konserwacji. Fachowiec powinien doradzić, jak uniknąć błędów w użytkowaniu klimatyzacji tak, by przedłużyć żywotność urządzeń i zapewnić wysoką skuteczność.

Serwis i przeglądy okresowe klimatyzacji

Należy pamiętać o tym, żeby serwisować/konserwować klimatyzację. Czynność ta polega na oczyszczeniu i odgrzybieniu jednostki wewnętrznej, a także na sprawdzeniu ciśnienia w układzie. W zależności od producenta, zaleca się wykonywać takie czynności ~2 razy do roku. Warto zaznaczyć, że producenci zazwyczaj wymagają potwierdzenia takich przeglądów w przypadku napraw gwarancyjnych.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na cenę montażu klimatyzacji:

  • rodzaj klimatyzatora
  • dostępność miejsca montażu zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej, do której niekiedy monter będzie potrzebował użycia rusztowania, czy nawet zwyżki
  • odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną
  • odległość od siedziby firmy

Szukasz firmy, w której mógłbyś dokonać zakupu klimatyzacji do domu, mieszkania czy biura i regularnie wykonywać serwis klimatyzatorów? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą KlimaTeraz.pl