Klimatyzacja z funkcją grzania - ogrzewanie klimatyzatorem

Klimatyzatory są z reguły kojarzone z chłodzeniem pomieszczeń w upalne, letnie dni. Nie jest to jednak jedyna funkcja tych urządzeń. Oprócz chłodzenia, zwykłej wentylacji i osuszania, większość klimatyzatorów ma możliwość ogrzewania pomieszczeń.

Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie klimatyzatorem?

Praktycznie każdy klimatyzator SPLIT jest tzw. rewersyjną pompą ciepła, co oznacza, że jego działanie można odwrócić. Nie wszystkie klimatyzatory dobrze radzą sobie w ujemnych temperaturach na zewnątrz - aby dowiedzieć się, czy Twój klimatyzator będzie dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie w zimie, należy sprawdzić zakresy temperatur w jakich może pracować.

Zmiana funkcji chłodzenia na ogrzewanie odbywa się za pośrednictwem jednego przycisku na bezprzewodowym pilocie.

Ogrzewanie klimatyzatorem - czy to się opłaca?

Wszystkie nowoczesne klimatyzatory wykonane są w tzw. technologii inwerterowej, co w uproszczeniu oznacza, że nie działają non-stop na 100% swojej wydajności - pobierają jedynie tyle energii, ile w danym momencie potrzebują. Porównując pobór energii klimatyzatora do zwykłego grzejnika elektrycznego, czy też farelki, można śmiało stwierdzić, że klimatyzatory są średnio 3x bardziej energooszczędne. Wybierając klimatyzator do grzania warto wspomóc się specjalnym współczynnikiem (COP/SCOP), który określa ilość wyprodukowanej energii cieplnej przy poborze jednostki energii elektrycznej (1kWh). Im wyższy współczynnik COP/SCOP, tym lepsza wydajność klimatyzatora. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie klimatyzatora z funkcją grzania i paneli fotowoltaicznych.

Przykład zużycia energii

Biorąc pod uwagę polecany przez nas klimatyzator do grzania 3,6kW Sinclair ASH-13BIS2/W, którego SCOP wynosi 5,1 i porównując go do zwykłej farelki, ilość ciepła wyprodukowana przez farelkę w godzinę wyniesie 1kW, a ilość ciepła wyprodukowana przez klimatyzator w tym samym czasie to około 5kW. Jak łatwo policzyć, ten klimatyzator jest 5x bardziej wydajny, niż zwykła farelka.

Należy pamiętać, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym niższa wydajność klimatyzatora podczas grzania.

Etykieta efektywności energetycznej klimatyzatora Sinclair ASH-13BIS2/W: Etykieta energetyczna

Pragniemy zaznaczyć, że przedstawiony wyżej klimatyzator według specyfikacji potrafi ogrzewać pomieszczenia nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -30°C.

Dogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych

Klimatyzatory z funkcją grzania są idealnym rozwiązaniem w okresach przejściowych (wiosna / jesień), kiedy to temperatury zewnętrzne wahają się powyżej zera. Im cieplej, tym lepsza wydajność ogrzewania klimatyzatorem. Warto pamiętać, ze w Polsce coraz rzadziej spotykamy solidne mrozy.

Klimatyzator z ogrzewaniem jako alternatywne źródło ciepła

Montując klimatyzator z funkcją grzania, zabezpieczamy się na przyszłość w przypadku, kiedy awarii ulegnie główne źródło ciepła w naszym domu (piec węglowy, piec gazowy, kocioł na pellet, pompa ciepła). W czasie, kiedy czekamy na hydraulika, klimatyzator zapewni przyjemne ciepło w domu.

Dobór i Montaż klimatyzatora z funkcją grzania

Aby mieć pewność, że zarówno model klimatyzatora, jak i jego moc zostanie dobrana poprawnie, należy powierzyć taką czynność specjalistom. Zadzwoń do nas i umów się na bezpłatną wycenę.

Montaż klimatyzatora z funkcją grzania nie różni się niczym od montażu zwykłego klimatyzatora. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, montaż powinien zostać przeprowadzony przez certyfikowanych instalatorów, którymi oczywiście jesteśmy.